Home > Matglede > Grillet kveite med asparges og eplesmørsaus
Grillet kveite med asparges og eplesmørsaus
6036
Beskrivelse
Dette er sommermat. Kveite på grillen med med fyldig frisk smørsaus. Lett brent grillsmak i fin kontrast til den fete smørsausen og ørretrogn. Eplebiter gir balansert syre til retten
Porsjoner:
4
Preptid:
45
Koketid:
15
Total tid:
55
Ingredienser:
Kveite og marinade
1,2 kg kveite i skiver
Salt og sukker
100 ml olivenolje
1 ss paprikapulver, søt
Sort pepper
Asparges
12 grønne asparges
Sitron
Smørsaus
1 dl kremfløte
200 g normalsaltet smør
Saften av 1/2 sitron
1 liten klype salt
1/2 ts Sukker
1/2 grønt eple
Gressløk
Ørretrogn
Instruksjoner
Strø salt og sukker på kveiteskivene. La stå i 10 minutter
Bland sammen olivenolje, paprikapulver og sort pepper. Pensle kveiteskivene godt.
Brekk av nederste del av aspargesene (eventuelt skrelle med potetskreller)
Smørsaus. Reduser kremfløten til nesten halvparten. Monter inn ternet kaldt meierismør (ikke alt på en gang). Rør godt om underveis og ha i sitron når alt smøret er smeltet. La stå på lav varme mens du griller fisk og asparges.
Grill kveiteskivene på direkte varme til de får et fint grillmønster. Vend om og gjenta på andre siden. Grill aspargesen. Legg over på indirekte varme om kveita trenger litt mer tid. Legg til side og la hvile mens du gjør ferdig smørsausen.
Ha eplebiter, gressløk og ørretrogn i smørsausen og rør om. Skvis litt sitron over aspargesen og server.
Beskrivelse
Dette er sommermat. Kveite på grillen med med fyldig frisk smørsaus. Lett brent grillsmak i fin kontrast til den fete smørsausen og ørretrogn. Eplebiter gir balansert syre til retten